Uwaga, wszystkie czapki są szyte na indywidualne zamówienie klienta!

Czapka Maciejówka Legionowa

Czapka Maciejówka Legionowa

  • Producent:PW Hatex
  • Rodzaj: Czapki Historyczne

    • 230,00zł

    Jesteśmy solidną, rodzinną firmą!
    Możesz kupować bezpośrednio na tej stronie bez obaw.
    Sprawdź opinie Naszych klientów na Allegro.
    Na tej stronie możesz kupić taniej do 20% niż na Allegro.
    Powód? Kupujesz bez prowizji Allegro.
    Kontakt telefoniczny: +48 604 452 473

    Czapka Legionowa/ maciejówka

    Czapka używana w legionach Polskich Józefa Piłsudskiego stanowiła podstawowe nakrycie głowy jednostek Legionowych i strzeleckich, ta zwykła szara czapka była jednak ulubionym nakryciem głowy Marszałka Józefa Piłsudskiego przez co obecnie kojarzona jest głównie z jego osobą. Maciejówka przetrwała z drobnymi modyfikacjami do wojny Polsko bolszewickiej a nawet krótko po niej. Po dodaniu kolorowych otoków i wypustek była często używana w wojskach kawalerii i artylerii konnej.

    -Odszyta z szarego sukna hechtgrau

    -daszek i podpinka z brązowej skóry naturalnej

    -orzełek Legionowy z literką L lub S

    -wytłaczane guziki z orzełkiem.

    -podszewka bawełna.

    -potnik skóra naturalna

    Uszyjemy każdy potrzebny rozmiar.

    Czapki te szyliśmy do filmu << LEGIONY >>


    Historia czapki Maciejówki

    Czapka tz Maciejówka powstała  w Niemczech około 1848 roku, gdy wolnomyślna młodzież, nie chcąc nosić wysokich nakryć głowy, przygięła ich boki.

    Do Polski przywędrowała wraz z handlarzami inwentarza zwanymi „panami Maciejami”. Od początku XX wieku była rozpowszechnionym nakryciem głowy wśród członków organizacji rewolucyjnych, ale także chłopów, oficjalistów wiejskich, robotników czy stróżów nocnych.

    Najbardziej charakterystyczną i rozpoznawalną częścią umundurowania żołnierzy I Brygady Legionów jest tak zwana maciejówka. Czapka z okrągłym, nieutwardzonym denkiem, wykonana z szarego (szaroniebieskiego) sukna. Nad sztywnym, półokrągłym daszkiem z brązowej skóry przytwierdzony cienki, skórzany pasek. Nad paskiem znajduje się orzełek legionowy

    Czapki maciejówka były bardzo popularne na wsi końca XIX wieku. Ich prostota, łatwość w wykonaniu i taniość spowodowały, że w 1912 roku krakowski Strzelec wprowadził jednolitą szarą maciejówkę jako nakrycie głowy dla wszystkich członków związku.

    W 1913 roku ostatecznie zaprojektowano mundur strzelecki który miał być nie tylko nowoczesny i tani. Często jednak cena okazywała się za wysoka, wielu strzelców poprzestawało jedynie na czapce..

    Z wybuchem wojny w sierpniu 1914 roku, Kompania Kadrowa zadbała o to by przynajmniej maciejówkę była ona znakiem rozpoznawczym oddziału.

    12 grudnia 1916 roku zebrała sie narada wyższych oficerów legionowych, pod przewodnictwem płk. Zielińskiego dyskutująca nad kształtem munduru i nakrycia głowy. Były dwie propozycje. Pułkownik Józef Haller zaproponował maciejówkę z wypustkami w kolorze broni, z orłem ozdobionym koroną i numerem pułku na tarczy amazonek, z rozetką oficerską i paskiem na czapce w formie łuski. Półkownik Januszajtis zaproponował  hełm,. Miał on bardziej „uwojskowić” sylwetkę leguna i chronić go w warunkach bojowych. Hełm byłby lepszym rozwiązaniem ale zwyciężyła maciejówka (hełm byłby niemiecki).>

    Napisz opinię

    Proszę się zalogować lub zarejestrować aby obejrzeć

    Tagi: maciejówka, wełna, męska, bitwa warszawska, 1920, Piłsudski, Legiony